WARSZAWA: droga ze szkła
01.02.2017

WARSZAWA: droga ze szkła

«ТЕЛЬНЮК: Сестри» представлять програму «Дорога зі скла» 1 лютого у Варшаві. Основу проекту складають вірші Оксани Забужко покладені на музику сестер Тельнюк. На Вас чекає унікальне поєднання сучасної української поезії та модерної музики.  

1 lutego 2017, godz. 19.00
Duża Scena Teatru Polskiego w Warszawie
ul. Kazimierza Karasia 2
bilety on-line

wydarzenie w facebook

Siostry Telniuk – ukraiński duet wokalny Łesi i Hali Telniuk – jeden z niewielu zespołów w Ukrainie specjalizujących się w poezji śpiewanej. Krytyka muzyczna w Ukrainie kwalifikuje ich twórczość jako „powiew świeżego powietrza”, „lekarstwo na rozpacz”, „misterium słowa i muzyki”. Siostry są na scenie od wielu lat. Występowały już podczas pierwszych edycji kultowego festiwalu ukraińskiej muzyki „Czerwona Ruta”, gdzie wielokrotnie były nagradzane w 1989 i 1991 r.

W repertuarze prowadzony przez nich zespół ma zarówno filozoficzne ballady, folk-rockowe pieśni, szkice a cappella, piosenki z elementami melorecytacji, jak i pieśni o aranżacjach jazz-rockowych i trip-hopowych. Każdy ich nowy album płytowy jest rodzajem eksperymentu zarówno w doborze tekstów, jak i w warstwie muzycznej. Muzycy sesyjni, którzy pracują z duetem, mają nieograniczone pole do improwizacji. Łesia Telniuk jest kompozytorką i aranżerką muzyki do większości utworów duetu. Ambicją śpiewaczek jest wierność idei ciągłego poszukiwania oraz poprzez własną twórczość wpływania na rozwój ukraińskiego rynku muzycznego. Ich zdaniem, słowo w dużej mierze determinuje charakter wykonywanej muzyki. Dlatego, według nich, ukraińskiej muzyce najlepiej odpowiada język ukraiński.

Koncerty Sióstr Telniuk stanowią rodzaj kompozycji literackich i muzycznych, syntezy poezji i śpiewu. Ich koncerty tworzą jasno zdefiniowany zestaw obrazów: artysty i społeczeństwa, wewnętrzną wolność jako warunek kreatywności, poszukiwanie własnej tożsamości, sensu życia. Na koncertach Hali i Łesi słuchacz jest zanurzony we wspaniałej atmosferze, czuje się jak w gronie dobrych znajomych. Tę atmosferę tworzą artystki prowadząc swój osobisty i szczery dialog ze słuchaczem.

WARSZAWA: droga ze szkła

W ich repertuarze można znaleźć utwory do poezji wielu znanych ukraińskich poetów, poczynając od Tarasa Szewczenka, poprzez Bohdana Ihora Antonycza, Pawła Tyczynę, Wasyla Stusa do Oksany Zabużko.

W oparciu o poezję wybranych twórców siostry Telniuk budują koncerty-spektakle i albumy płytowe. Tak było pod koniec lat dziewięćdziesiątych, w sześćdziesiątą rocznicę urodzin słynnego ukraińskiego poety, dysydenta Wasyla Stusa. We współpracy z synem poety – Dmytro Stusem – Siostry Telniuk opracowały program „Na krawędzi”. Do postaci i poezji Wasyla Stusa Siostry Telniuk powróciły raz jeszcze w 2008 r. z programem „Stusowe koło”. W 2009 r. wydały album „Na zawzhdy. Bohdan-Ihor Antonycz”, który mieścił interpretacje poezji Antonycza, zawierający pieśni w językach ukraińskim i francuskim, nagrane wspólnie ze znanym lwowskim zespołem „Mertvyj Piven”. W 2012 r. Siostry Telniuk stworzyły serię szkiców piosenek na bazie wierszy Oksany Zabużko (płyta „Droga szkła”). Większość utworów została nagrana na żywo w Kanadzie w Glenn Gould Studio. Pod koniec 2015 r. Siostry Telniuk przygotowały spektakl muzyczny: „Nasz Szewczenko: Droga do wolności”, z którym koncertowały w wielu miastach Ukrainy i za granicą, odnosząc wielki sukces.

Siostry Telniuk zaangażowane są w działalność społeczną. Wielokrotnie występowały na kijowskim Majdanie podczas Rewolucji Godności. W 2014 r., po rozpoczęciu przez Rosję wojny na wschodzie Ukrainy, wspólnie z Iwanem Lenio i zespołem „KozakSystem” nagrały utwór „Wracaj żywy”. Siostry Telniuk jeżdżą z koncertami dla ochotników i żołnierzy ukraińskiej armii walczących na wschodzie Ukrainy.

Program „Droga ze szkła”, który zaprezentują Siostry Telniuk w Warszawie składa się z utworów napisanych do wierszy: Tarasa Szewczenki, Wasyla Stusa, Oksany Zabużko oraz kilku utworów do słów Hali Telniuk. Muzykę do wszystkich utworów skomponowała Łesia Telniuk, z wyjątkiem muzyki do utworu „Sadek wiśniowy”, której autorem jest kompozytor ukraińskiej muzyki współczesnej Walentyn Sylwestrow.

„Droga ze szkła” – to muzyka nadziei, niepowtarzalny wokal z nutą dramatu, liryki, intymności. Wraz z Łesią i Halą Telniuk występuje trójka wiolonczelistów: Ihor Pacowskyj, Swiatosław Borowyk i Anton Czajkin. 

spotify.com
deezeer.com
music.apple.com