PRZEMYŚL: unplugged
12.03.2020

PRZEMYŚL: unplugged

UA II PL

Запрошуємо на концерт «Від Шевченка до Забужко» за участю легендарних Сестер Тельнюк!
12 березня 2020 р. Народний дім у Перемишлі, год. 18:00
Квитки 30 зл. і 10 зл. (учні і студенти)

Сестри Тельнюк - легенди української співаної поезії. Дует записав близько 20 дисків, здійснив багато закордонних турне, виступав також у Театрі Польському у Варшаві. Нагороджений преміями, у тому числі, премією імені Василя Стуса за збереження та розвиток української культури.

Після концерту відбудеться зустріч з артистками, яку проведе Іза Хрусьлінська
. Запрошуємо!

КИЇВ: agnus dei

PL
Zapraszamy na koncert szewcznekowski «Od Szewczenki do Zabużko» w wykonaniu legendy ukraińskiej poezji śpiewanej - Sióstr Telniuk.

12 marca 2020 r. Dom Ukraiński w Przemyślu (Narodnyj Dim) ul. Kościuszki 5.
Bilety 30 zł. i 10 zł. (uczniowie i studenci).

«Od Szewczenki do Zabużko» - to koncert muzyki nadziei, niepowtarzalny wokal z nutą dramatu, liryki, intymności.

Po koncercie zapraszamy na rozmowę z ukraińskimi artystkami, Halą i Lesią Telniuk poświęconą ich biografii twórczej, ukraińskiej muzyce, Ukrainie oczami artystek. Rozmowę poprowadzi Izabella Chruślińska
Serdecznie zapraszamy!

***
Siostry Telniuk - ukraiński duet wokalny Łesi i Hali Telniuk - jeden z niewielu zespołów w Ukrainie specjalizujących się w poezji śpiewanej. Krytyka muzyczna w Ukrainie kwalifikuje ich twórczość jako «powiew świeżego powietrza», «lekarstwo na rozpacz», «misterium słowa i muzyki». Siostry są na scenie od wielu lat. Występowały już podczas pierwszych edycji kultowego festiwalu ukraińskiej muzyki «Czerwona Ruta», gdzie wielokrotnie były nagradzane w 1989 i 1991 r.

W repertuarze prowadzony przez nich zespół ma zarówno filozoficzne ballady, folk-rockowe pieśni, szkice a cappella, piosenki z elementami melorecytacji, jak i pieśni o aranżacjach jazz-rockowych i trip-hopowych. Każdy ich nowy album płytowy jest rodzajem eksperymentu zarówno w doborze tekstów, jak i w warstwie muzycznej. Muzycy sesyjni, którzy pracują z duetem, mają nieograniczone pole do improwizacji.

Łesia Telniuk jest kompozytorką i aranżerką muzyki do większości utworów duetu. Ambicją śpiewaczek jest wierność idei ciągłego poszukiwania oraz poprzez własną twórczość wpływania na rozwój ukraińskiego rynku muzycznego. Ich zdaniem, słowo w dużej mierze determinuje charakter wykonywanej muzyki. Dlatego, według nich, ukraińskiej muzyce najlepiej odpowiada język ukraiński.

Koncerty Sióstr Telniuk stanowią rodzaj kompozycji literackich i muzycznych, syntezy poezji i śpiewu. Ich koncerty tworzą jasno zdefiniowany zestaw obrazów: artysty i społeczeństwa, wewnętrzną wolność jako warunek kreatywności, poszukiwanie własnej tożsamości, sensu życia. Na koncertach Hali i Łesi słuchacz jest zanurzony we wspaniałej atmosferze, czuje się jak w gronie dobrych znajomych. Tę atmosferę tworzą artystki prowadząc swój osobisty i szczery dialog ze słuchaczem.

W ich repertuarze można znaleźć utwory do poezji wielu znanych ukraińskich poetów, poczynając od Tarasa Szewczenki, poprzez Bohdana Ihora Antonycza, Pawła Tyczynę, Wasyla Stusa do Oksany Zabużko.

W oparciu o poezję wybranych twórców siostry Telniuk budują koncerty-spektakle i albumy płytowe. Tak było pod koniec lat dziewięćdziesiątych, w sześćdziesiątą rocznicę urodzin słynnego ukraińskiego poety, dysydenta Wasyla Stusa. We współpracy z synem poety - Dmytro Stusem - Siostry Telniuk opracowały program «Na krawędzi». Do postaci i poezji Wasyla Stusa Siostry Telniuk powróciły raz jeszcze w 2008 r. z programem «Stusowe koło».
W 2009 r. wydały album «Na zawzhdy. Bohdan-Ihor Antonycz», który mieścił interpretacje poezji Antonycza, zawierający pieśni w językach ukraińskim i francuskim, nagrane wspólnie ze znanym lwowskim zespołem «Mertvyj Piven». W 2012 r. Siostry Telniuk stworzyły serię szkiców piosenek na bazie wierszy Oksany Zabużko (płyta «Droga szkła»). Większość utworów została nagrana na żywo w Kanadzie w Glenn Gould Studio. Pod koniec 2015 r. Siostry Telniuk przygotowały spektakl muzyczny: «Nasz Szewczenko: Droga do wolności», z którym koncertowały w wielu miastach Ukrainy i za granicą, odnosząc wielki sukces.

Siostry Telniuk zaangażowane są w działalność obywatelską. Wielokrotnie występowały na kijowskim Majdanie podczas Rewolucji Godności. W 2014 r., po rozpoczęciu przez Rosję wojny na wschodzie Ukrainy, wspólnie z Iwanem Lenio i zespołem «Kozak System» nagrały utwór «Wracaj żywy». Siostry Telniuk jeżdżą z koncertami dla ochotników i żołnierzy ukraińskiej armii walczących na wschodzie Ukrainy.
W ub. roku Hala i Lesia przygotowały nowy, niezwykle oryginalny program «Agnus Dei». Na program złożyły się utwory do słów: Karola Wojtyły (Jana Pawła II), Tarasa Szewczenki, Bohdana Antonycza, Paula Celana, Hali Telniuk, z muzyką autorstwa Lesi Telniuk.

Program «Od Szewczenki do Zabużko», który zaprezentują Siostry Telniuk w Ukriańskim Domu w Przemyślu składa się z utworów: Tarasa Szewczenki, Oksany Zabużko, Liny Kostenko, Serhija Żadana, Rozy Rozy Auslender, Ateny Paszko a także Karola Wojtyły. Muzykę do wszystkich utworów skomponowała Łesia Telniuk.

***
Dofinansowano ze środków dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji 

wydarzenie na facebook

spotify.com
deezeer.com
music.apple.com